Ledning

Thomas Eriksson
VD
0490-875 05
076-19 00 831
thomas.eriksson
@vastervik.com

Utveckling och samordning av hela verksamheten.

Ekonomi

Christina Larsson
Ekonomiansvarig
0490-875 06
070-401 55 25
christina.larsson@vastervik.com

Ekonomiansvarig och administration med exempelvis projektansökningar- och redovisningar.

Matilda Andersson
Turistbyråansvarig/ekonomiassistent

 

Ekonomiassistent
0490-875 08
matilda.andersson@vastervik.com

Ansvarig för turistbyråns verksamhet och administrerar skärgårdstrafiken. Ekonomi och övrig administration för bolaget.

Marknad

Niklas Lind
Marknadschef
0490-875 23
niklas.lind@vastervik.com
Kommunikationsfrågor som rör varumärkena Västervik och Västervik Framåt.
Nina Nilsson
Kommunikatör
0490-875 02
nina.nilsson@vastervik.com
Marknadsproduktion, webbredaktör vastervikframat.se och sociala medier.
Johan Öhrling Elltorp
Kommunikatör, webbansvarig
0490-875 12
johan.ohrling@vastervik.com
Evenemangsutveckling.  Webbansvarig vastervik.com och sociala medier.

Företagsutveckling

Peter Göransson
Företagsrådgivare
0490–875 09
072–858 48 01
peter.goransson@vastervik.com

Rådgivning och bollplankande för nystarter och etablerade företag. Ansvarig för starta eget-kurser och Ung Företagsamhet.

Thomas Eriksson
VD / Affärsområdeschef Företagsutveckling
0490–875 05
076–19 00 831
thomas.eriksson
@vastervik.com

Samordnar, leder och utvecklar verksamheten.

Platsutveckling

Annika Boman
Verksamhetsområdeschef Platsutveckling
0490-875 07
070-875 38 81
annika.boman@vastervik.com

Utveckling av staden och stadskärnan genom Västervik Citysamverkan. Stöttning vid företagsetableringar. Hjälper till att hitta rätt lokal och tipsar fastighetsägare om hyresgäster.

Jakob Franzén
Turismansvarig
0490–875 11
jakob.franzen@vastervik.comDestinationsutvecklingsfrågor, nätverk och omvärldsbevakning.

 

 

Matilda Andersson
Turistbyråansvarig/ekonomiassistent

 

Ekonomiassistent
0490-875 08
matilda.andersson@vastervik.com

Ansvarig för turistbyråns verksamhet och administrerar skärgårdstrafiken. Ekonomi och övrig administration för bolaget.
Caroline Björkgren
Projektledare / Inflyttarservice
Tobias Ahlstedt
Centrumledare/Projektledare
0490-875 28
tobias.ahlstedt@vastervik.com

Centrum- och projektledning. Arbetar med Ung Företagsamhet.

Anette Karlsson
Byledare
072-300 69 70
byledare@gamlebyforetag.se

Samordnar arbetet med Gamleby bysamverkan.

Elisabeth Roos
Grafisk formgivare

Västerviks Turistbyrå

Turistinformation
Telefon: 0490-875 20

Chatt: vastervik.com

turist@vastervik.com

Webb: vastervik.com

Facebook: @visivastervik

Instagram: @visivastervik